השתלת שיער

ניתוח השתלת שיער הוא אחד הפתרונות המוצעים כיום לסובלים מהתקרחות. זהו תהליך כירורגי לכל דבר ולכן מומלץ להבין את מהלכו, תוצאותיו והשלכותיו העתידיות.

נשירת שיער והתקרחות הן תופעות הפוגעות במרבית אוכלוסיית הגברים אך גם בנשים רבות בכל העולם וכמובן גם בישראל. הסיבה המרכזית לתופעה טמונה בגנטיקה ובפעילות הורמונלית – הורמון הדהידרוטסטוסטרון (DHT) פוגע בזקיקי השיער ובמחזור צמיחת השער הנורמלי. קיימים סוגי טיפולים שונים, כאלה עבור גברים בלבד וכאלה שמתאימים גם לנשים, כדורים, תכשירים, טיפולים טבעיים ועוד. לעיתים מעדיפים לבחור בהשתלת שיער כפתרון, בתקווה להחזיר לעצמנו את השיער שאבד או לפחות חלק ממנו. מומלץ בכל מקרה לנסות טיפולים יותר קלים ופחות פולשניים לפני שניגשים לטיפול של השתלת שיער שהוא מהלך כירורגי לכל דבר. 

השתלת שיער מהי?

השתלת שיער היא למעשה ניתוח במהלכו נלקחים זקיקי שיער מאזור אחד בקרקפת (האזור התורם) ומשתילים אותם חזרה באזורים בהם קיים מחסור בשערות בקרקפת. ניתוחי השתלות שיער קיימים ומבוצעים קרוב ל-70 שנה ועם הזמן השתפרו הטכניקות כך שהתוצאות טובות יותר ומלוות בפחות תופעות לוואי. מאחר ומדובר בניתוח, הטיפול מבוצע על ידי רופא מומחה אך לרוב אין צורך לבצע את ההליך בבית חולים וניתן לעשות זאת בקליניקה מתאימה. ניתן לבצע השתלת שיער גם לנשים וגם לגברים בניתוח אחד או שניים, בהתאם לצורך (כמות השיער להשתלה, כמות השיער התורם הקיים ועוד). חשוב לציין כאן שעל מנת שהשתלת השיער תספק תוצאה ויזואלית טובה וכיסוי טוב של אזורים מעוטי שיער, חייב להיות אזור תורם עם כמות שיער מספקת. מטרת ההשתלה היא להעביר זקיקי שיער בריאים ממקום אחד למקום אחר, כך שלאחר ההשתלה הם יוכלו להמשיך להצמיח שערות חדשות באזורים בהם השערות לא צמחו מספיק. סיכויי ההצלחה אינם ממש ידועים ונעים בין 10%-80% של זקיקי שיער מושתלים שיצליחו להצמיח שיער חדש לאחר השתלה. 

שיטות השתלת שיער

קיימות שיטות שונות של השתלת שיער, להלן שתי השיטות העיקריות כיום:
 • השתלת שיער בשיטת FUSS - ניתוח בו הרופא מסיר רצועת עור באורך של 15 עד 25 ס"מ  וברוחב של 10-15 מ"מ הכוללת מספר גדול של זקיקי שיער מהאזור התורם (בדרך כלל אחורית הקרקפת). את הרצועה מפרידים לפיסות עור קטנות יותר (500 עד 2000 פיסות) שכוללות זקיקי שיער שבכל אחד כמה שערות בלבד. לאחר הסרת רצועת העור, הרופא תופר את הפצע שנוצר כך שהאזור הופך מוסתר על ידי השערות הקיימות באזור. כל פיסת עור מושתלת באזור הההשתלה שהוכן מבעוד מועד.  
 • השתלת שיער בשיטת FUE - ניתוח בו הרופא שולף זקיקים בודדים, אחד אחד, מהאזור התורם  (בדרך כלל אחורית הקרקפת). על מנת לשלוף את זקיקי השיער, יש צורך קודם לגלח את האזור התורם ואז הרופא שולף כל זקיקי בנפרד. הוצאת הזקיק משאירה אחריה נקודה, פצע קטן אדום שיחלים ויוסתר על ידי השערות שנותרו באזור התורם. לאחר מכן הרופא ישתיל כל זקיק בתורו באזור ההשתלה בקרקפת. 
הניתוחים הנ"ל מבוצעים תחת הרדמה מקומית וכל ההליך יכול לקחת בין 4 ל-8 שעות להשלמתו. 

מה קורה אחרי ניתוח השתלת שיער?

יוצאים מהניתוח עם חבישת ראש שתישאר ליום או יומיים. מאחר ושתי השיטות מערבות חתכים (בשיטת ה-FUSS), או ניקובים של עור הקרקפת (בשיטת ה-FUE). השפעת חומר ההרדמה המקומית תפוג ויתכנו כאבים ומיחושים באזור הקרקפת עד לצורך של נטילת כדורים נגד כאבים ויתכן כי הרופא גם ירשום לכם אנטיביוטיקה למניעת זיהום וכדורים נגד דלקת לאחר הניתוח. לרוב ניתן לחזור לפעילות מלאה ועבודה אחרי תקופה של יומיים עד חמישה ימים. אחרי כשלושה שבועות, השערות מזקיקי השיער המושתלים ינשרו וזקיקי השיער המושתלים יתחילו להצמיח שיער חדש תוך מספר חודשים.  

כמה עולה השתלת שיער?

השתלת שיער בהיותה הליך כירורגי אינה זולה. היא יכולה לעלות כמה אלפי שקלים טובים ועד כמה עשרות אלפי שקלים, תלוי אם תבחרו לבצע את ההליך בישראל או בחו"ל, מי מבצע את ההליך וכמובן היקף ההשתלה ואם צריך לבצע השתלה שניה. השתלת שיער בחו"ל ובמיוחד במדינות פחות מפותחות, היא יותר נגישה מבחינת המחיר, אך צריך גם לקחת בחשבון עלויות נוספות כמו טיסות, מלונות, כלכלה ומקרים בלתי צפויים בזמן השהייה בחו"ל. כמו כן, יש לחשוב על הסיכון המוגבר שמתלווה לביצוע הליך כירורגי במדינות שכאלה ועל עלויות הביטוח הנלווה להן. לכן חשוב לבחון היטב איפה ומי יבצע את השתלת השיער ולבטח לא לבחור בהכרח במחיר הזול ביותר. 

סיכונים בהשתלת שיער

כמו בכל הליך כירורגי קיימים סיכונים שונים. קודם, לפני שאתם מחליטים על ביצוע השתלת שיער כדאי להתייעץ עם הרופא שלכם על מנת לוודא שמצבכם הרפואי מאפשר זאת. הסיכונים כוללים:
 • דימום
 • צלקות
 • דלקות (פוליקוליטיס) או זיהומים של הזקיקים שהושתלו, במיוחד כאשר הם מצמיחים שיער חדש
 • שיער חדש שצומח בצורה לא טבעית (כיוון צמיחה ועוד)
 • נשירת שיער פתאומית באזור המושתל עקב סטרס שעבר על זקיקי השיער המושתלים. לרוב התופעות זמניות

כמה טיפים לפני שמחליטים לבצע השתלת שיער

 • התייעצו עם הרופא שלכם
 • התייעצו עם מומחה שיער - סביר כי קיימת אפשרות של טיפול פחות קיצוני ואף טיפול טבעי ללא כאבים וללא תופעות לוואי שיספק את התוצאה הנחשקת ללא סכנות מיותרות. הליך ניתוחי צריך להיות הברירה האחרונה שלכם, לאחר שניסיתם אפשרויות אחרות ללא הצלחה. 
 • אם החלטתם לבצע השתלת שיער, בחרו את הרופא שיבצע את ההליך בקפידה. בדקו כמה ניסיון, כמה השתלות ביצע, נסו לדבר עם מטופלים שעברו את ההליך, קבלו המלצות. בדקו מחירים אבל אל תבחרו על פי מחיר בלבד, אלא על פי איכות. חשבו אם באמת כדאי לכם לבצע את ההליך בחו"ל או שאולי עדיף בארץ למרות המחיר הגבוה יותר. מאחר וקיימות סכנות, גם אם יחסית לא גדולות, עדיף להיות קרוב לבית ולשירותים רפואיים מוכרים במקרה הצורך.
 • העדיפו את שיטת ה-FUE שהיא פחות טראומטית ומאפשרת החלמה מהירה יותר ועם פחות צלקות.

האם אני מועמד מתאים להשתלת שיער?

הרעיון המרכזי של השתלת שיער הוא לשחזר את השיערות שנשרו ולא ניתנות לשיקום. השתלת שיער אינה מונעת את המשך איבוד השיער באזורים שלא טופלו ולכן מומלץ לעשות השתלה מגיל 30 ומעלה, היות ובגיל צעיר יותר קצב איבוד השיער הוא מהיר מאוד ולכן לאחר זמן קצר יהיה צורך לבצע עוד השתלה – מה שלא תמיד אפשרי בגלל שהאזור הוא משאב מוגבל.
בנוסף, תנאי הכרחי להשתלה הוא קיום איזור תורם בריא ומלא בשיער שיאפשר לכסות מבחינה איכותית ומספרית את החלקים הקרחים וגם את האזורים שבהם המטופל אמור להקריח בעתיד.

השתלת שיער ו"הריג'ן קלאסיק" – מתחרים או משלימים?

השתלת שיער מומלצת לאיזורים קירחים או במצב התקרחות מתקדם מאד, לעומת זאת הריג'ן קלאסיק נועד לטפל בבעיית ההתקרחות ואף לשקם באופן חלקי שיער שהתנוון (אך איננו מיועד לקרחת או שיער דליל מאד), כך שהריג'ן קלאסיק והשתלת שיער ממש משלימים אחד את השני!
לסובלים מהקרחה בשלבים ראשוניים ושלבי ביניים, מומלץ מאוד לטפל בתהליך בעזרת היריג'ן קלאסיק – בכדי למנוע את הצורך בהשתלה בעתיד.
לאלו ש"איחרו את הרכבת" ועליהם לבצע השתלה, כדי להגיע להשתלה במצב המוכן ביותר – לשקם את השיער והקרקפת בעזרת היריג'ן קלאסיק במשך חצי שנה לפני ביצוע השתלת השיער.
לאחר סיום שיקום השיער מההשתלה, ובהתאם להמלצת המשתיל, רצוי להמשיך את השימוש בהריג'ן קלאסיק בכדי למנוע את המשך התנוונות השיער.

מאמר זה נכתב לאור השאלות הרבות שמופנות אלינו בנושא וכשירות לציבור, חברת דימדיקו איננה בעלת עניין בנושא ההשתלות, אין היא מבצעת השתלות ואין היא מתווכת בין לקוחות למשתילים.