כדורים לטיפול בנשירת שיער

נשירת שיער היא חלק מתהליך טבעי של מחזור חיי השערה, אך ישנם מקרים בהם הנשירה הופכת למוגברת מסיבות רבות, ואז עולה הרצון לטפל בנשירה. אחד מאופני הטיפול הוא נטילת כדורים לטיפול בנשירת שיער וישנם כמה סוגים. חלק מהכדורים יעילים וחלק פחות, ויש גם פתרונות שאינם כוללים נטילת כדורים. על זאת ועוד – במאמר זה.

מאמר זה מביא מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ מקצועי. לפני נטילת כדורים כלשהם מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה או איש מקצוע מהתחום.

למה נשירת שיער מתרחשת ואצל מי

נתחיל מכך שתופעת נשירת שיער היא תהליך טבעי המתרחש בגוף שלנו כחלק ממחזור חיי זקיק השיער, גם אצל גברים וגם אצל נשים. מחזור זה פועל ב-4 שלבים והוא זה השומר על האיזון בכמות השיער על הראש כך שאין יותר מדי או פחות מדי שיער וכן שהוא מפוזר באופן שווה בכל האזורים. להלן השלבים:
  • צמיחת השיער – שלב האנגן שאורך בין שנתיים ל-6 שנים
  • שלב הביניים – שלב הקטגן נמשך בין שבועיים לשלושה בו השיער מפסיק לצמוח
  • מנוחה – שלב הטלוגן בו הזקיק במצב מנוחה האורך כ-100 ימים
  • נשירה – שלב בו השערה נושרת מהזקיק
לרוב יהיו על ראשנו כ-100,000-150,000 שערות בו זמנית, ובכל יום נושרות כ-100 מהן באופן טבעי כחלק מהמחזור שהוזכר.
נשירת שיער נחשבת למוגברת כאשר יותר ויותר שערות נושרות מדי יום וכן כאשר מזהים דילול באזורים מסוימים בראש. התופעה יכולה להתרחש אצל גברים ואצל נשים לרוב בגילאים בוגרים יותר, אך לא רק.
נשירת שיער מוגברת אצל גברים מתרחשת בעצם כאשר המחזוריות נעצרת בשלב שאחרי נשירת השערה והזקיק אינו מתחיל להצמיח שערה חדשה. לרוב מדובר בשינויים הורמונליים בהורמון הטסטוסטרון, בעקבות פעילות של אנזים 5 אלפא רדוקטאז, הגורם להורמון להפוך לדהידרוטסטוסטרון (DHT). ה-DHT גורם לזקיק השיער להישאר במצב מנוחה כך שהוא לא חוזר להצמיח שיער לאחר הנשירה. אצל הנשים הדבר תלוי לרוב בשילוב של שינויים הורמונליים וגיל, ובעיקר גיל המעבר. ישנן סיבות נוספות שיכולות להשפיע עת פעילות הזקיקים כגון תזונה, מצבים רפואיים וכדומה.

אילו כדורים לטיפול בנשירת שיער קיימים והאם הם יעילים

הטיפול בנשירת שיער באמצעות כדורים נחלק ל-2 סוגים עיקריים – תוספי תזונה ותרופות:
  • תרופות: התרופה היחידה שהוכחה כמסייעת בטיפול בנשירת שיער נקראת פרופסיה והיא מבוססת על רכיב הנקרא פינסטריד. תרופה זו מסופקת אך ורק באמצעות מרשם רופא והיא מיועדת לגברים בלבד, עם נשירת שיער על רקע גנטי. כמו כן היא מצריכה מעקב רפואי לאורך תקופת השימוש בגלל תופעות הלוואי שלה (על כך בהמשך).
  • תוספי תזונה: כדורים שונים הנחשבים לתוספי תזונה מבוססים לרוב על רכיבים טבעיים, ואלו ניתנים לרכישה בחנויות הפארם השונות, חנויות טבע ואתרי אונליין. אין צורך במרשם רופא והם מתאימים לגברים ולנשים (אלא אם יש אלרגיה למרכיבים מסוימים בתוסף). תוספי תזונה אמנם יכולים לסייע לתהליכים שונים בגוף, אך לא הוכחה יעילות ספציפית לטיפול בנשירת שיער.

האם יש לכדורים תופעות לוואי

לכדורי פרופסיה \ פינסטריד ישנן תופעות לוואי בחלק מהמקרים הקשורות לרוב למיניות ופוריות (ירידה בחשק המיני, קושי בהגעה לזקפה, בעיות בפליטת זרע או באיכות הזרע ועוד), שינויים ברקמות שונות בגוף (רקמת החזה לדוגמה), שינויים במצבי הרוח ועוד.
תוספי תזונה לעומת זאת אינם ללא תופעות לוואי, אך בהיעדר מחקרים מקיפים קשה לדעת מה הם בצורה מדויקת. במקרים רבים של תוספים מחברות גדולות ומוכרות אין בעיה בדרך כלל אלא אם קיימת תגובה אלרגית לאחד ממרכיבי הכדורים, ועל כן יש לבדוקולהבין מה בדיוק נוטלים.

מתי צריך לקחת כדורים לטיפול בנשירת שיער

כאשר מרגישים בנשירה מוגברת או שמים לב לדילול באזורים שונים בקרקפת, כדאי בתור התחלה לברר את הסיבה לכך עוד לפני שנוטלים כל כדור או טיפול. אבחון מצב השיער הוא הכרחי כדי שתקבלו אינדיקציה לאופן הטיפול המומלץ.

טיפול בנשירת שיער שלא כולל נטילת כדורים

 אחד הטיפולים שהוכחו כיעילים בטיפול בנשירת שיער, הוא מכשיר ההריג'ן, המגיע בשני דגמים – קלאסיק ופרמיום. המכשיר מספק לקרקפת ולזקיקי השיער טיפול טבעי העושה שימוש במנגנונים הפיזיולוגיים של הגוף ובכך מסייע להם לחזור לפעילות מחזורית תקינה.
הפעלת מכשירי הריג'ן נעשית באופן עצמאי בנוחות בבית למשך מספר דקות ביום (על פי תכנית הטיפול שתיקבע) והיא לא גורמת לכאבים או לתופעות לוואי.
את מכשיר ההריג'ן ניתן לרכוש רק לאחר שתעברו אבחון מקצועי של מצב השיער. אם הטיפול אכן יכול לסייע לכם ותרכשו את המכשיר, אתם תקבלו הבטחת תוצאה – אם הטיפול באמצעות המכשיר לא שיפר את מצב שיערכם, כספכם יוחזר לכם. כדי לוודא שאכן מצב השיער השתפר, אתם תעברו לפני תחילת הטיפול בדיקה אמפירית מדויקת בה מודדים את צפיפות ועובי השיער. בדיקה זו תהווה את הבסיס להשוואה לאחר תקופת הטיפול הראשונית. השיפור הצפוי הוא:
  • עם מכשיר הריג'ן קלאסיק, שיפור של 30% מצרפי בעובי וצפיפות השיער לאחר 4 חודשים של טיפול יומיומי.
  • עם מכשיר הריג'ן פרמיום, שיפור של 40% שיפור מצרפי בעובי וצפיפות השיער לאחר 4 חודשים של טיפול יומיומי.

נשמע מעניין? רוצים להגיע אלינו לאבחון מצב שיערכם? השאירו לנו פרטים ואנו נחזור אליכם לתיאום פגישה – ללא עלות.
 
seperator

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך: