מהו הורמון DHT - וכיצד הוא קשור להתקרחות

ההורמון הקשור להתקרחות אצל גברים ונשים, נקרא DHT. במאמר זה תוכלו לקרוא על ההורמון והשפעותיו על הגוף האנושי, וכן על הדרכים השונות להתמודדות עם ההתקרחות.

הורמון ה-DHT הוא המשפיע העיקרי על החלשות השיער והיווצרות קרחות אצל גברים ונשים. במאמר זה תקבלו מידע מורחב על הורמון זה וכן על דרכי הטיפול השונות באמצעותן ניתן להתמודד עם השפעת ההורמון על שיערנו.

מתי התגלה הורמון DHT

ההורמונים, באופן כללי, קיבלו את הגדרתם בתחילת המאה ה-20 על ידי פיזיולוג אנגלי בשם וויליאם בייליס.
על פי הגדרתו, הורמונים הם תרכובות כימיות המופרשות מתאים, בלוטות או איברים שונים בגוף האדם, והם משמשים לתקשורת בין תאים. בכוחם של ההורמונים השונים להשפיע על תהליכים בגוף בכך שהם מעלים או מורידים את רמת הפעילות של איברים מסוימים.
ההורמונים נעים בגוף בין כל התאים באמצעות הדם, אך משפיעים רק על תא המטרה שלהם. השפעת ההורמון על התא מתבצעת על ידי היקשרות ההורמון לחלבון קולט הנמצא בתא המטרה.
DHT – דהידרוטסטוסטרון – הוא תוצר של הטסטוסטרון הנוצר בעקבות פעילות של אנזים 5-אלפא רדוקטאז. הורמון זה חיוני בעיקר להתפתחות התקינה של מאפיינים זכריים בתקופת ההתבגרות.

מה ידוע עד היום

הורמון DHT חיוני בעיקר להתפתחות התקינה של איברי המין הזכריים בתקופת ההתבגרות. בהמשך (אצל גברים ונשים), רמות גבוהות של DHT בגוף גורמות פעמים רבות לנשירת שיער מוגברת, וזאת בגלל שההורמון משפיע ישירות על השיער בכך שהוא "מתיישב" על זקיקי השיער מונע ממנו קבלת חומרי הזנה וזרימת דם תקינה ובכך הזקיק נפגע. כאשר הזנת הזקיק נפגעת, זמן המנוחה של השערה (כחלק ממחזור החיים שלה) מתארך ובחלק מהפעמים הזקיק לא חוזר להצמיח שערה חדשה. התהליך הזה יוצר דלילות בשיער והופעה שלקרחות שהולכת ומחמירה לאורך זמן

הורמון DHT – האם קיים גם אצל גברים וגם אצל נשים?

הורמון הטסטוסטרון קיים אצל גברים ונשים בכמויות שונות ולכן גם DHT כיוון שהוא תוצר שלו.
כלומר, אם רוצים לבדוק סיבות להתקרחות אצל גברים או אצל נשים, ניתן לבצע בדיקת דם שתראה את רמת ה-DHT והאם היא אכן זו שגרמה לדלילות שנוצרה או להתקרחות הנראות לעין בשיער.

האם אפשר לנצח את ההתקרחות?

קיימים לא מעט פתרונות לבעיית ההתקרחות – חלקם יעילים יותר וחלקם פחות, לחלקם יש תופעות לוואי שמומלץ לקחת בחשבון וחלקם ללא תופעות לוואי כלל. להלן רשימה של חלק מהפתרונות המדוברים:
  • תרופות: עבור גברים קיימת תרופה מוכרת מאוד בשם פרופסיה או פינסטרייד, שהוכחה כיעילה בטיפול בהתקרחות. התרופה מיועדת לגברים בלבד (לנשים אף חל איסור לנגוע בתרופה שכן היא נספגת גם דרך העור ויש לה השלכות על התפתחות העובר בזמן הריון), והחיסרון שלה הוא תופעות הלוואי העלולות להופיע. תופעות לוואי אלו נוגעות בעיקר בתפקוד המיני כגון אין אונות, חוסר חשק וכדומה, וכן תופעות נוספות כגון הופעת גושים ברקמת החזה או כאבים באזור, סיכון מוגבר לסרטן הערמונית, קשיים בנשימה או בבליעה, ועוד. השימוש בתרופה דורש מרשם רופא ומעקב רפואי.
  • תכשירים חיצוניים – מינוקסידיל: תמיסות המכילות ריכוזים שונים של מינוקסידיל (הנפוצות ביותר הם 5% לגברים ו 3% לנשים) לטיפול חיצוני בשיער על ידי מריחתן על גבי הקרקפת. טיפול המתאים לגברים ולנשים ואינו דורש מרשם. השימוש בתמיסה נדרש פעמיים ביום, ומכיוון שאין לשטוף אותו מספר שעות לאחר יישומו, ומרקמו מעט דביק, הדבר יכול להקשות על ההתנהלות היומיומית אתו. כמו כן, יכולות להיווצר תופעות לוואי של גירוי ואדמומיות בעור ועוד. לתכשירי המינוקסי יעילות בינונית, ועם הפסקת השימוש בהם, ברוב המקרים השיער שצמח ינשור.
  • טיפולים פולשניים – זריקות PRP: טיפול זה הוא רפואי. הטיפול כולל לקיחת דם מהמטופל, הפיכתו לפלזמה עשירה בטסיות ומרכיבי גדילה, והזרקתה לקרקפת באזור הסובל מהתקרחות. הזריקות יכולות לגרום לאדמומיות וחוסר נוחות ויעילות הטיפול עדיין אינה ברורה מחקרית.
  • טיפול טבעי – הריג'ן: מכשיר טכנולוגי לשימוש חיצוני על גבי השיער, ללא תופעות לוואי. הטיפול מתבצע בנוחות בבית או בכל מקום אחר, מספר דקות ביום, וכן נמכר עם הבטחת תוצאה המבטיחה הצלחה או החזר כספי. המכשיר מסייע לתהליכים הטבעיים של הגוף, הקשורים להצמחת שיער הראש, להשתקם ולשקם את מחזור חיי השערה וסביבת המחיה שלה.

כיצד הטכנולוגיה של הריג'ן עוזרת בהתמודדות עם DHT

להלן טבלה המפרטת את פעולות המכשיר על פי סוג המכשיר (קלאסיק ופרמיום):

תכונות

מכשיר הריג'ן קלאסיק

מכשיר הריג'ן פרמיום

פעולה ביוכימית:החדרת אבץ ונחושת לקרקפת. אבץ ונחושת, הידועים כ"אנטי אנדרוגנים" מוחדרים לעור הקרקפת באמצעות זרם חשמלי עדין ובלתי מורגש. פעולה זו עוזרת לנטרול ה-DHT בזקיקים ומספקת טיפול ממוקד ומקומי בגורמים הראשיים להתקרחות.

כן

כן

פעולה חשמלית:גירוי הקרקפת.זרמים עדינים ומשתנים מפעילים את מנגנוני הריפוי העצמי בגופנו ואלו נכנסים לפעולה. זרימת הדם לשורשי השיער משתפרת, עור הקרקפת מתעבה ומתגמש, זקיקי שיער רדומים מתעוררים ומצמיחים שיער מחדש ואיכות השיער משתפרת.

כן

כן

פעולה מכאנית:עיסוי הקרקפת. מנוע רטט עדין מניע את הדסקיות מעלה, מטה ולצדדים ושיניים עדינות על הדסקיות מגרות את עור הקרקפת. פעולה זו מגבירה את זרימת הדם לשורשי השיער, עוזרת לפינוי רעלנים מואץ, זקיקי השיער מוזנים, השורש מתעבה ומצמיח שיער עבה ובריא יותר מבעבר.

כן

כן

פעולה אופטית:קרן לייזר רך (LLLT) מזרז את חלוקת התאים ומסייעת בשפעול התאים של זקיקי השיער בקצב מזורז.

לא

כן


על מנת לרכוש את המכשיר יש לעבור אבחון מקצועי של מצב השיער על מנת לוודא שמהכשיר אכן יכול לסייע למצבו. רק לאחר ווידוא ההתאמה, יש אפשרות לרכוש את המכשיר. הבטחת התוצאה המבטיחה הצלחה עם אפשרות להחזר כספי מלא בהיעדר התוצאה המובטחת, מתבססים על בדיקה אמפירית בשם טריקוסקאן המתבצעת פעם אחת בתחילת הטיפול, ופעם נוספת לאחר תקופת הטיפול הראשונית. בבדיקה זו ניתן לראות את עובי וצפיפות השיער באופן ברור, כך שתהיה אפשרות להשוות. השיפור הצפוי הוא:
  • מכשיר הריג'ן קלאסיק: ניתן לצפות לשיפור של 30% מצרפי בעובי וצפיפות השיער לאחר 4 חודשים של טיפול יומיומי.
  • מכשיר הריג'ן פרמיום: ניתן לצפות לשיפור של 40% שיפור מצרפי בעובי וצפיפות השיער לאחר שימוש במשך 6 חודשים.
במקרים נדירים בהם התוצאה המובטחת לא הושגה, תוכלו להחזיר את המכשיר במצב תקין ולקבל את כל כספכם בחזרה.
כפי שצוין מעלה, השימוש במכשיר הוא נוח מאוד ומתבצע בבית בנוחות מירבית בזמן המתאים לכם.  כמו כן, אין לו תופעות לוואי והוא מאושר על ידי משרד הבריאות.
רוצים לשמוע עוד? צרו עמנו קשר ובואו לפגישה.